Paveikslėlių knygos

Ciklą „Paveikslėlių knygos“ sudaro bežodės ir paveikslėlių knygos, – tiek verstinės, tiek lietuvių autorių sukurtos. Šio žanro knygos yra atviros skaitytojų tyrinėjimams ir istorijoms. Vaikai kviečiami sukurti pasakojimą kiekvienam personažui, įvykiui, vietai. Paveikslėlių ir bežodžių knygų personažai nepavaldūs laiko ir vietos ribojimams, tereikia pasitelkti fantaziją ir keliauti į papasakotą pasaulį. Skaitydami tokio tipo knygas pasiūlykime vaikui apibūdinti kiekvieno veikėjo nuotaiką, charakterio bruožus, išvaizdą. Padrąsinkime sukurti istoriją apie kiekvieną veikėją: kur jis gyvena, kur jis keliauja, kokie jo jausmai, kas jam nutiko. Lai vaikai laisvai kuria dialogus ir apibūdina įsivaizduojamą veiksmo aplinką: kaip čeža nukritę lapai, kaip teka upelis, kaip šnara žolynai, kaip plazdena drugelio sparnai, kaip kurkia varlė. Taip mažyliai mokosi kelti klausimus ir juos atsakyti, mokosi analizuoti, apibendrinti, rišliai pasakoti. Patikėkite vaiko galiomis, jiems įdomu, jie klausia ir laukia jūsų palaikymo bei įsitraukimo.

Įdomiausia ir smagiausia paveikslėlių knygos skaitymo dalis yra ta, kad nesvarbu, kokį pasakojimą iliustracijomis ir žodžiais perteikė autoriai – tikrąjį, vienintelį ir unikalų siužetą, pastebėdamas (ar praleisdamas) detales, savaip interpretuodamas simbolius, dėliodamas juos tam tikra tvarka, kuria pats skaitytojas. Tokiu būdu knygos skaitymas, be kita ko, tampa ir intriguojančiu, kūrybingumą ir saviraišką skatinančiu žaidimu, o pats mažasis kūrėjas – teisėtu knygos bendraautoriumi.

Tad nors paveikslėlių knygos tradiciškai rikiuojamos vaikų literatūros lentynose, jas rekomenduojama skaityti suaugusiajam drauge su vaiku. Išsamiai ir įvairiapusiškai aptarti tai, kas buvo perskaityta ar pamatyta, sieti detales ir situacijas, daryti išvadas, kelti hipotezes. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad sąmoningas skaitymas turi didžiulės įtakos sėkmingai vaiko raidai – jo vaizduotei, gebėjimui sklandžiai reikšti mintis, turtingesnio žodyno formavimui.

Ciklą „Paveikslėlių knygos“ sudaro šie leidiniai: „Knygų vaikas“, „Muzikalioji karvė Sofija“, „Batuotas katinas“, „Maestro (ne)leidžia groti“, „Ar sapnas ateis?“, „Išgirsti dieną“.