Konferencija apie Reggio Emilia ugdymo filosofiją

Balandžio 20 – 21 d. LR Seimo konferencijų salėje įvykusi konferencija „Kelionė į vaiko smalsumą ir kūrybingumą: dialogas su Reggio Emilia požiūriu” subūrė 300 Lietuvos švietimo atstovų, tarp kurių buvo ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo, menų mokytojai, universitetų dėstytojai, ikimokyklinio ir pradinio ugdymo programų studentai. Konferencijos pranešėjai – Reggio Emilia (RE) ugdymo filosofijos atstovės iš Italijos dr. Claudia Giudici ir Sara De Poi bei 11 Lietuvos edukologų.

Inovatyvaus kūrybinio ugdymo darželio „Strazdanėlės” ir VšĮ „Vaikas ir muzika” organizuojamoje konferencijoje „Kelionė į vaiko smalsumą  ir kūrybingumą: dialogas su Reggio Emilia požiūriu” dalyviai turėjo išskirtinę galimybę iš pirmų lūpų pažinti Reggio Emilia ugdymo filosofiją, įsitraukti į Lietuvos švietimo bendruomenės diskusiją.

Sonata Latvėnaitė-Kričenienė, viena iš renginio organizatorių, teigia, kad konferencijos metu buvo itin akcentuojamas praktinis RE filosofijos naudojimas Lietuvos ikimokykliniame ugdyme bei dalijamasi patarimais,kaip provokuoti vaiką procesui, kaip dokumentuoti vaiko ugdymosi kelią, kokie iššūkiai gali iškilti ir kaip juos įveikti. „Lietuvos ir Italijos pranešėjai dalijosi savo realia patirtimi bei projektais. Tikiu, kad įkvėpimo savo darbinėje praktikoje gavo ne vienas konferencijos dalyvis,” – sako S. Latvėnaitė-Kričenienė.

„Iš konferencijos kiekvienas išsinešėme žinojimą, kad atradęs raktą, gali atrakinti visą 100 vaiko kalbų. RE yra populiari ugdymo kryptis pasaulyje dėl požiūrio į vaiką. Italijos lektorių pranešimai ir pristatyta patirtis įkvėpė ne vieną konferencijos dalyvį pritaikyti RE kasdienėje praktikoje – tai žingsnis link tobulėjančios Lietuvos ikimokyklinio švietimo ugdymo sistemos,” – teigia Indrė Šeputienė, konferencijos organizatorė.

Pranešimus skaitė Lietuvos ankstyvojo ir ikimokyklinio ugdymo ekspertai bei praktikai: prof. dr. Ona Monkevičienė, doc. dr. Milda Brėdikytė, doc. dr. Rita Makarskaitė-Petkevičienė, doc. dr. Asta Lapėnienė, doc. dr. Rita Gruodytė-Račienė, doc dr. Tatjana Jevsikova, doc. dr. Viktorija Sičiūnienė, dr. Eglė Krivickaitė-Leišienė, Elena Markevičienė, Ligita Neverauskienė, Sonata Latvėnaitė-Kričenienė, Indrė Šeputienė. Savo unikalia RE ugdymo patirtimi net penkiuose pranešimuose dalijosi ir pranešėjos iš Italijos dr. Claudia Giudici bei Sara De Poi.

Reggio Emilia ugdymo filosofijos plėtra Lietuvoje

Konferencijos dalyvius sveikinę LR Seimo nariai Deividas Labanavičius ir Valius Ąžuolas atkreipė dėmesį į Lietuvos ikimokyklinio ugdymo svarbą bei Reggio Emilia filosofijos platų ir kūrybišką pritaikymą kasdieniame vaikų švietime. „Konferencijoje susirinko gausus Lietuvos švietimo atstovų ratas – tai labai svarbu, nes ankstyvojo, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai vaikams suteikia pamatą ir sparnus. Jie papildo vaikų gyvenimą tuo, ko tėvai neduoda,” – sakė D. Labanavičius. Atitardamas seimo narys V. Ąžuolas palinkėjo: „Kad ateityje mūsų piliečiai būtų laimingi, sėkmingi, auginkime kūrybingas asmenybes ir skatinkime mąstyti kritiškai nuo mažų dienų. Ir mūsų Lietuva klestės!”

Pranešėjos iš Italijos dr. Claudia Giudici ir Sara De Poi galimybę savo patirtimi dalintis su Lietuvos švietimo atstovais laiko istorine. „Labai džiaugiames kelione į Lietuvą. Tai mūsų pirmoji konferencija Baltijos šalyse, bet tikime, kad ne paskutinė. Vilnius mums be galo patiko – jis toks elegantiškas. Skaitome pranešimus visame pasaulyje, tačiau Lietuvos auditorija išsiskyrė noru išsinešti realias RE patirtis. Su Lietuvos mokytojais kalbėjome apie vaikystės kultūrą, apie vaikų teisę kasdien patirti viltį ir pasitikėjimą. Mes, suaugusieji, esame įsipareigoję sustiprinti vaikų teisę į gyvenimą, taiką, grožį, laisvę, demokratiją. Juk tokios nelaimės kaip karas ar ligos visuomet pažeidžia pačius silpniausius. Atnaujinkime jų viltį kasdien. Tokia mokytojo misija.    Klausytojai buvo labai susidomėję, gausiai sulaukėme įdomių klausimų,” – teigė pranešėjos iš Italijos.

„Konferencijoje dalyvių skaičius buvo labai ribotas – galėjome pakviesti tik 300 klausytojų. Vietos ištirpo per kelias dienas. Su tarptautiniu „Reggio Children” centru bendradarbiavimą tęsiame: drauge planuojame Vilniuje surengti parodą, toliau bendradarbiaujame vesdami į lietuvių kalbą didaktinę literatūrą, planuojame rengti mokymus,” – sako renginio organizatorės I. Šeputienė ir S. Latvėnaitė-Kričenienė.

konferencija apie Reggio Emilija filosofija-1 konferencija apie Reggio Emilia